ОН му одговорија на Маск како да го реши гладот во светот со 6 милијарди долари

342

Директорот на Светската програма за храна на ОН (WFP), Дејвид Бисли, претстави план како да се потрошат 6,6 милијарди долари за борба против гладта во светот, со што одговори на предлогот на директорот на Тесла, Илон Маск, да ги продаде акциите на Тесла за финансирање план, ако WFP може да опише точно како би функционирал.

Бисли објави на Твитер линк до „извршно резиме” на планот од 1.000 зборови, јави Си-Ен-Ен.
Тој истакнува план за ОН да дистрибуираат оброци и ваучери од 6,6 милијарди американски долари за да нахранат повеќе од 40 милиони луѓе во 43 земји кои се на раб на гладување, спречувајќи го она што WFP го нарекува заканувачка катастрофа.

Во документот објавен од Бизли, WFP предлага да се користат 3,5 милијарди долари за директни набавки и испораки на храна, 2 милијарди долари за готовина и ваучери за храна (вклучувајќи такси за трансакции) на места каде што можат да работат пазарите и уште 700 милиони долари за управување со нови програми за храна кои се приспособени на условите во земјата и обезбедуваат помошта да стигне до најранливите.

Други 400 милиони долари ќе бидат искористени за управување со операции, администрација и одговорност и координација на синџирот на снабдување.

„Светот е во пламен”, напиша Бисли.

„Предупредив на совршена бура што се подготвува поради Ковид, конфликти, климатски шокови и сега, растечките трошоци на синџирот на снабдување. Тука е. Оваа криза со глад е итна, без преседан и може да се избегне”, напиша Бисли во посебен твит, означувајќи го Маск, која е најбогатата личност во светот со богатство вредно приближно 288 милијарди долари.

„Баравте јасен план и отворени книги. Еве го! Подготвени сме да разговараме со вас – и со кој било друг – кој сериозно сака да спаси животи”, напиша Бисли.

Маск до синоќа немаше одговор.