Пад на вредноста на биткоинот по веста за новиот вид на коронавирус

17

Вредноста на дигиталната криптовалута – биткоин се намали за 6% по веста за брзото ширење на новиот вид на коронавирус во Велика Британија, што влијаеше и на вкупната состојба на финансиските пазари.

Една монета од оваа криптовалута во моментов вреди 22.290 долари, откако минатата недела ги достигна рекордните 24.339,75 долари, пренесуваа финансиските портали.

Најстарата и најголема криптовалута во светот според пазарната капитализација, биткоинот, на 17 декември за првпат ја надмина границата од 22.000  долари.

Фото: Freepik