Падна Волстрит, расте стравот од рецесија

109

На Волстрит, цените на акциите нагло паднаа во средата, бидејќи слабите економски показатели ги оживеаја стравувањата од рецесија, додека лидерите на американската централна банка најавија натамошни агресивни зголемувања на каматните стапки.

Dow Jones падна за 1,81 отсто, на 33.296 поени, додека S&P 500 се лизна за 1,56 отсто, на 3.928 поени, а индексот Nasdaq се намали за 1,24 отсто, на 10.957 поени.

Сите нови податоци укажуваат на слабеење на најголемата светска економија
Сите нови макроекономски податоци укажуваат на слабеење на најголемата светска економија. Прометот на мало и цените на производителите паднаа повеќе од очекуваното во декември, а нагло падна и фабричкото производство.

Сето ова ги оживеа стравувањата од рецесија, додека претходните денови инвеститорите се надеваа на „меко приземјување“ на економијата.

„Изгледа дека инвеститорите конечно сфаќаат дека ограничувањето на инфлацијата не е бесплатно, дека затегнувањето на монетарната политика од страна на ФЕД ќе има економски трошоци. „Се чини дека инвеститорите премногу сметаа на „меко приземјување““, вели Мајкл Рејнолдс, стратег во Glenmede.

Во првите две недели од оваа година цените на акциите значително пораснаа бидејќи инфлациските притисоци во САД донекаде се намалија, што отвори простор за ФЕД да го забави темпото на зголемување на каматните стапки.

Индексите паднаа најмногу за еден месец
Сепак, по неколкудневен раст, вчера берзанските индекси паднаа со највисока стапка во последниот месец.

„Новите економски показатели им послужија на некои инвеститори да ја повлечат заработката од пазарот“, вели Сем Стовал, стратег во CFRA.

Инвеститорите беа потресени и од изјавите на двајцата шефови на американската централна банка Џејмс Булард и Лорета Местер дека клучните каматни стапки ќе треба да се зголемат над нивото од 5 проценти за да се потисне инфлацијата.

Тоа би било повисоко ниво отколку што очекува пазарот, имајќи предвид дека пазарот на пари проценува дека крајната каматна стапка, на која ФЕД би го запрел циклусот на поскапувања на парите, би можела да достигне 4,88 отсто.

Во фокусот на инвеститорите деновиве се кварталните деловни резултати на банките и компаниите, кои не се многу импресивни.

Аналитичарите анкетирани од Ројтерс проценуваат дека заработката на компаниите од индексот S&P 500 паднала за 2,6 отсто во четвртиот квартал од минатата година во однос на истиот период претходната година, поради високата инфлација и забавувањето на економскиот раст.

Пред две недели се очекуваше намалување на платите за 1,6 отсто.

И на повеќето европски берзи цените на акциите вчера паднаа. Лондонскиот FTSE индекс ослабе за 0,26 отсто, на 7.830 поени, а франкфуртски DAX за 0,03 отсто, на 15.181 поен. Парискиот CAC зајакна, пак, за 0,09 отсто, на 7083 поени.