Паѓаат цените на акциите на светските берзи

88

На светските берзи цените на акциите паднаа минатата недела, бидејќи инвеститорите стравуваа дека ширењето на делта варијантата на коронавирусот во светот ќе го забави закрепнувањето на економиите, а високата инфлација ќе ги наведе централните банки да ја заострат монетарната политика.

На Wall Street, индексот Dow Jones минатата недела падна за 0,5%, на 34.687 поени, додека S&P 500 се лизна за околу 1%, на 4.327 поени, а индексот Nasdaq за 1,9%, на 14,427 поени.

Првиот пад на овие индекси во последните четири недели се должи на значителниот пад на цените на акциите во петокот, откако беше објавено дека бројот на случаи на новоинфицирани со коронавирус во САД минатата недела се зголеми за 70%, a бројот на смртни случаи за 26%.

Досега, инвеститорите ги игнорираа вестите за ширењето на делта варијантата на вирусот во Азија и Европа.

“Ковид почнува да влијае на пазарот за првпат од минатото лето, кога започна со тргување врз основа на најавите за отворање на економијата по блокадата“, вели Џејк Долархајд, директор на Longbow Asset Management.

Меѓу најголемите губитници минатата недела беа акциите на најголемите технолошки компании како Apple, Amazon, Facebook и Nvidia.

Откако со денови имаше раст што ги доведе најважните индекси на рекордно ниво на почетокот на неделата, во четвртокот и петокот индексот на технолошкиот сектор S&P 500 загуби повеќе од 1,5%.

Енергетскиот сектор минатата недела падна уште повеќе, во просек 8%, како резултат на падот на цената на нафтата, откако членките на ОПЕК се согласија на компромис за зголемување на производството.

Фото: Facebook