Peugeot ќе го лансира новиот 5008 во 2024 како ЕВ

19

Се очекува 5008 да дебитира првенствено како целосно електричен модел и ќе биде поставен на STLA Medium платформата на Stellantis, која нуди досег до 700 километри

Новата генерација на на Peugeot 5008 ќе биде лансирана во август 2024 година, изјави врвниот извршен директор на Stellantis, бидејќи групацијата се фокусира на компактни и средни ЕВ возила за да го зголеми уделот на пазарот во Европа.

5008 ќе го следи компактниот 3008, кој ќе биде пуштен во продажба на почетокот на следната година со купе стил и фокус на целосно електричниот e-3008. Peugeot вели дека очекува половина од продажбата на 3008 во Европа да бидат електрични возила. Извршниот директор на брендот Линда Џексон изјави дека Peugeot ќе продава само целосно електрични автомобили во Европа до 2030 година.

Двата SUV модели ќе бидат изградени на платформата STLA Medium, која ќе нуди досег до 700 километри со едно полнење.

Финансиската директорка Натали Најт им го откри датумот на лансирање на 5008 на аналитичарите во вторникот при откривањето на резултатите за третиот квартал од оваа година.

Најт рече дека тоа ќе биде едно од клучните европски ЕВ лансирања на групата во следната година, заедно со Fiat 600e, Fiat Topolino и целосно електричната верзија на Peugeot 408 fastback со средна големина. Е-408 ќе биде лансиран во септември 2024 година, рече таа.

Првиот од неколкуте модели на STLA Medium платформата

Stellantis најмногу се фокусираше на малите ЕВ во Европа, но Peugeot 3008 ќе биде првиот од многуте компактни и средни ЕВ на STLA Medium, опишани како „BEV по дизајн“. Stellantis очекува да произведува 2 милиони автомобили годишно на платформата.

5008 за прв пат беше лансиран во 2009 година како миниван. Втората генерација дебитираше во 2016 година како SUV со седум седишта на подолго меѓуоскино растојание од 3008. Не е достапен како plug-in хибрид или ЕВ, иако новиот 48-волтен благ хибриден погон за кој Peugeot вели дека ги намалува емисиите за 15 проценти дебитираше оваа година.

Благиот хибриден систем се заснова на 1,2-литарски трицилиндричен бензински мотор со 136 КС кој е поврзан со нов шестстепен автоматски менувач со двојна спојка со електричен мотор што Stellantis го разви во заедничко вложување со Punch Powertrain.

До септември, Peugeot продаде 34.560 5008, во споредба со 26.425 во истиот период во 2022 година, според бројките на Dataforce. Се рангираше на петтото место во сегментот SUV со средна/голема големина, кој беше предводен од VW ID4 EV.

Преземено од Avtoplus.mk