По седум недели раст, цената на нафтата падна

27

По седум недели раст, цената на нафтата на светските берзи минатата недела падна за повеќе од 2 отсто поради бавниот економски раст, што ќе предизвика слабеење на побарувачката за „црното злато“.
На лондонскиот пазар цената на барелот минатата недела падна за 2,3 отсто, на 84,80 долари, а за толку падна и цената на барелот на американскиот пазар, па неговата цена се лизна на 81,25 долари.

Во претходните седум недели цената на барелот во Лондон порасна за околу 18 отсто, а на американскиот пазар за повеќе од 20 отсто.

Но, минатата недела, апетитот за ризик на инвеститорите се намали бидејќи растот во најголемите светски економии забави, додека централните банки можеа да ги задржат каматните стапки на високи нивоа подолго од очекуваното.

Фокусот на трговците со нафта се сврте кон консолидација откако општиот апетит за ризик беше „потиснат со зајакнување на макроекономските спротивставени ветрови – од бавен кинески раст до загриженоста за зголемувањето на каматните стапки“, напиша во белешката Оле Хансен од Saxo Bank.

Кина, најголемиот увозник на нафта во светот, се очекуваше да одигра голема улога во зголемувањето на побарувачката на нафта оваа година. Сепак, закрепнувањето на таа земја по укинувањето на мерките за Ковид е побавно од очекуваното.

Домашната побарувачка е слаба, како и странската побарувачка, па производствената активност слабее, што ги зголемува стравувањата дека Пекинг нема да ја исполни целта од 5 отсто годишен раст.

„Нафтата се најде заглавена во бродските патеки на финансиските вести, па дури и континуираниот пад на залихите не е доволен за да се овозможи продолжување на пловењето во позитивни води“, рече Џон Еванс од PVM.