Почна третиот бран на отпуштања во Дизни: Уште 2.500 работници ќе останат без работа

6

Третиот бран на најавени масовни отпуштања во Дизни започна, а вработените погодени од кратењето ќе бидат известени оваа недела, изјави за Си-Ен-Ен извор запознаен со ситуацијата.

Повеќе од 2.500 вработени се очекува да ги загубат своите работни места во последниот бран отпуштања, рече изворот, во она што се очекува да биде последната значајна рунда кратења што претходно ги најави извршниот директор на Дизни, Боб Игер. Не се знае кои дивизии ќе бидат засегнати од последната рунда кратења.

Портпаролот на Дизни одби да коментира, пишува CNN.

Првите два брана на отпуштања се случија во март и април, елиминирајќи приближно 4.000 работни места, вклучувајќи го ESPN, одделот за забава на Дизни, парковите на Дизни и вработените со искуство и производи.

Во февруари, Игер објави дека медиумскиот гигант ќе отфрли околу 7.000 вработени од својата глобална работна сила во три бранови пред почетокот на летото, потег кој има за цел да заштеди 5,5 милијарди долари од трошоците. Намалувањата на работната сила учествуваат со 30 отсто од оваа бројка, со уште 50 отсто од маркетинг операции и 20 отсто од намалените трошоци за технологија, набавки и други трошоци, соопшти компанијата.

Последниот бран отпуштања што се случи оваа недела се очекува да го доведе вкупниот број отпуштања на повеќе од 6.500, приближувајќи се до бројката од 7.000 што претходно ја објави Игер.

Фото: Facebook