Пристигнаа 200.000 вакцини, oд вторник дневно ќе се вакцинираат до 15.000 граѓани

44

Двесте илјади вакцини Синофарм пристигнаа изутринава во поликлиниката Јане Сандански во Скопје.

Министерот за здравство Венко Филипче, кој ја пречека пратката заедно со кинескиот амбасадор Џао Ѕунг, рече дека по велигденските празници и официјално ќе започне масовна имунизација на населението. Дневно ќе се вакцинираат по 10 до 15.000 луѓе.

Вакцината на Синофарм се дава во две дози и може да се чува во обичен фрижидер.