Работела како продавачка во Зара, а сега ќе управува со компанијата

314

Марта Ортега, ќерката на основачот и сопственик на Inditex, во петокот ги презеде уздите на Zara и со тоа стана најмоќната жена во светот на облеката.
За 38-годишната се вели дека е дискретна и таинствена и одамна е познато дека еден ден ќе го преземе управувањето со најголемиот дистрибутер на евтина мода, кој е дури и пред шведскиот H&M и поседува околу 6.500 продавници ширум светот.

Но, Inditex, компанија која поседува други брендови освен Zara, како што се Bershka, Massimo Dutti и Oyosh, дури во ноември објави дека Ортега ќе го замени извршниот директор Пабло Исла на 1 април, одговорен за големото проширување на компанијата во изминатата деценија.

Оваа замена беше оркестрирана од Амансио Ортега, кој го основа Индитекс во 1985 година. Тој поднесе оставка како претседател на одборот во 2011 година, но останува мнозински сопственик на компанијата, што го прави еден од најбогатите луѓе во светот.

„Долго се подготвувавме за оваа транзиција“, изјави Исла на прес-конференција.

„Марта работи во компанијата веќе 15 години. Таа водеше многу проекти и ја познава компанијата како дланка “, додаде тој.

Врски во светот на модата

Марта, која е единственото дете на Амансија Ортега со Флора Перез, пораснала во дождливиот рибарски пристанишен град Ла Коруња во северозападна Шпанија заедно со нејзината полусестра Сандра и полубратот Маркос.

Се школувала во интернат во Швајцарија, а дипломирала на Европската школа за претприемништво во Лондон во 2007 година, по што накратко работела како асистент во продавницата на Зара во Лондон за подобро да разбере како работи компанијата.

Иако во таа прилика не кажала дека е ќерка на сопственикот на Индитекс, тоа колегите го пренеле на шпанските медиуми веднаш штом го забележале ролексот на нејзината рака.

„Во првите недели на работа мислев дека нема да преживеам. Но, набргу ме освои занаетот, станав зависна од него. Некои никогаш не сакаат да заминат “, рече таа во интервју за Wall Street Journal во август 2021 година.

„Таа направи многу врски во светот на модата“, изјави за AFP Алфред Вернис, професор на Шпанската школа за претприемништво ESADE и еден од поранешните директори на Inditex.

Ортега е чест гостин на модните ревии, а нејзината препознатлива фигура со витка линија и руса коса често седи во првиот ред покрај модните икони како што е главната уредничка на Вог, Ен Винтур.

Добро подготвена

Под нејзиниот ПР-менаџмент, Зара започна кампањи со некои од најпознатите уметници.

Таа е одговорна и за издигнување на Зара над конкуренцијата и отворање продавница на улиците каде што се наоѓаат претежно дизајнерски бутици.

Но, кога беше објавено дека таа ќе стане претседател на управниот одбор, се појавија сомнежи за нејзината способност поради недостиг на искуство во управувањето, поради што акциите на Индитекс паднаа.

Но, тие сомнежи во меѓувреме исчезнаа. Ортега е „добро подготвена“ и добро се снаоѓа во компанијата, изјави Вернис.

Ортега, како и другите членови на нејзиното семејство, ретко зборува за нејзиниот приватен живот, но фотографиите од нејзината раскошна венчавка со нејзиниот втор сопруг Карлос Торето во 2018 година се објавени во многу познати списанија.