Раст на Волстрит, најмногу порасна технолошкиот сектор

14

На Волстрит во понеделникот берзанските индекси пораснаа, компензирајќи го делот од загубите од минатата недела, а најмногу порасна технолошкиот сектор, по веста дека основачот на Tesla, Илон Маск, го купи Твитер.

Dow Jones зајакна за 238 поени или 0,70 отсто, на 34.049 поени, додека S&P 500 порасна за 0,57 отсто на 4.296 поени, а индексот Nasdaq 1,29 отсто на 13.004 поени.

Индексот S&P 500 го помина најголемиот дел од тргувањето во негативната област за да се пробие во позитивното по веста дека Маск го купи Твитер за 44 милијарди долари.

Цената на акциите на таа социјална мрежа скокна за повеќе од 5,5 отсто, а пораснаа и цените на акциите на другите технолошки гиганти, како Alphabet, Microsoft и Facebook.

Сите овие компании деновиве ќе објавуваат квартални деловни извештаи, па инвеститорите се надеваат на подобри резултати отколку што очекуваат аналитичарите.

„Може да се каже дека инвеститорите сакаа закрепнување на технолошкиот сектор, по остриот пад во последните недели, но веста за преземањето на Твитер не помина. Таа вест беше како зелено светло за купување“, вели Денис Дик, трговец во Bright Trading.

Оваа недела речиси една третина од компаниите во индексот S&P 500 ќе објавуваат деловни извештаи. Од 102 компании што направиле досега, 77,5 отсто заработиле повеќе пари отколку што очекуваа аналитичарите.

И покрај добрите деловни резултати, пазарот беше под притисок минатата недела бидејќи американската централна банка очекуваше агресивно да ги зголеми каматните стапки.

На седницата во март, ФЕД ги зголеми каматните стапки за прв пат од 2018 година, за 0,25 процентни поени, а најверојатно ќе ги зголеми за дополнителни 0,50 процентни поени веќе во мај.

Но, по најновите коментари од голем број лидери на ФЕД, станува сè појасно дека монетарната политика подоцна ќе се затегне агресивно.

Вестите за ширењето на коронавирусот во Кина, исто така, вчера имаа негативно влијание на пазарот, што доведе до „затворање“ на Шангај и неколку други градови, а во делови од Пекинг полека се воведуваат рестриктивни мерки.

Тоа, пак, ќе го забави и онака бавниот раст на втората по големина светска економија, па вчера цените на акциите на Шангајската берза забележаа најголем дневен пад од почетокот на пандемијата во февруари 2020 година.

Затоа вчера паднаа цените на акциите на европските берзи. Лондонски FTSE индекс се намали за 1,88 отсто, на 7.380 поени, додека франкфуртски DAX се лизна за 1,54 отсто, на 13.924 поени, а париски CAC 2,01 отсто, на 6.449 поени.