Римац склопи соработка со водечкиот дистрибутер на автомобили во Емиратите

26

Rimac Automobili го назначи Al Habtoor Motors, еден од водечките дистрибутери на автомобили во Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ), да управува со продажбата и постпродажбата на Nevera низ целиот регион.

Како ексклузивен партнер од ОАЕ за Rimac, Al Habtoor Motors нуди услуга прилагодена за потенцијалните клиенти. Ова ќе значи дека претставниците на Rimac ќе можат да ги користат најновите најсовремени алатки за дигитална конфигурација и да им помогнат на корисниците да создадат возило по мерка. Дополнително, клиентите по купувањето може да се уверат во највисоките стандарди за постпродажна услуга благодарение на водечките постпродажни капацитети на Al Habtoor Motors. Al Habtoor ќе го отвори првиот изложбен салон на Rimac во Обединетите Арапски Емирати во првиот квартал на 2024 година во Дубаи, се вели во соопштението на Rimac Automobili.

– Во Al Habtoor Motors го најдовме совршениот партнер за воведување на револуционерната Nevera на пазарот во ОАЕ. Со напредната средина на ОАЕ, тој служи како совршена дестинација за нашиот револуционерен хиперавтомобил. Nevera ги надминува конвенционалните граници, редефинирајќи го искуството во возењето и поставувајќи неспоредлив стандард за перформанси во светот на хиперавтомобилите. Со здружување на силите со Al Habtoor Motors, заедно ќе го демонстрираме потенцијалот на Nevera на клиентите и потенцијалните купувачи во ОАЕ, нудејќи им незаменливо искуство со хиперавтомобили – рече Мате Римац, извршен директор на Rimac Automobile, пренесува Lider.hr.

Al Habtoor Motors е основана во 1983 година како дел од групацијата Al Habtoor и работи на пазарот како ексклузивен дистрибутер на неколку големи автомобилски брендови во Обединетите Арапски Емирати и има еден од најголемите постпродажни капацитети во светот лоциран во Дубаи.

„Технологијата на електрични возила со високи перформанси создадена од Rimac постави светски рекорди и несомнено ќе ги задоволи дури и најстраствените возачи на брзина. Со долгогодишно искуство во работењето на пазарот на луксузни автомобили, ние сме крајно возбудени што сега ќе бидеме партнери со Rimac и со нетрпение очекуваме да го донесеме целосно електричниот хиперавтомобил во ОАЕ“, – рече Султан Ал Хабтур, сопственик на Al Habtoor Motors.