Роналдо ќе стане прв фудбалер милијардер, а наскоро ќе му се придружи и тениска ѕвезда

207

Напаѓачот на фудбалскиот клуб Јувентус, Кристијано Роналдо ќе стане четвртиот спортист во светот кој станал милијардер.

Пред него најмалку милијарда долари заработиле кошаркарската легенда Мајкл Џордан,  голф играчот Тајгер Вудс и боксерот Флојд Мејведер.

Џордан во неговата кошаркарска кариера заработи околу 100 милиони долари, а милијардер стана со разни деловни активности како и плодната соработка со компанијата Nike. Вудс и Мејведер милијардите ги заработија додека беа активни спортисти.

Business Insider пресмета дека и покрај кризата и намалената плата во Јувентус, Португалецот ќе дојде до првата милијарда најдоцна до декември.

На Роналдо во клубот на спортски милијардери оваа година ќе му се приклучи и тенискиот маестро, Роџер Федерер, кој и покрај тоа што речиси цела тениска сезона е откажана, заработува огромни суми од своите спонзорски договори.

Фото: Facebook