САД воведоа санкции за компании од Кина, Хонг Конг и ОАЕ

12

Соединетите Американски Држави воведоа санкции за повеќе од десетина компании со седиште во Кина, Хонг Конг и Обединетите Арапски Емирати, кои Вашингтон ги обвинува за олеснување на продажбата на ирански петрохемиски производи и нафтени деривати на клиенти во Источна Азија.
Последниот потег на САД против шверцот на иранска нафта доаѓа во време на застој во преговорите за заживување на иранскиот нуклеарен договор од 2015 година и се позаострени односи меѓу Западот и Исламската Република, каде граѓаните продолжуваат со антивладините протести, наведува Ројтерс.

Американското Министерство за финансии објави дека санкционирало 13 фирми за кои вели дека ја олесниле продажбата на ирански петрохемиски производи и нафтени деривати во вредност од стотици милиони долари на купувачи во Источна Азија во име на ирански компании под санкции на САД, вклучително и Националната иранска нафта Компанија.

Оваа акција дополнително ги покажува сложените методи за затајување санкции што ги користи Иран за нелегална продажба на нафта и петрохемиски производи. САД ќе продолжат да применуваат санкции против оние актери кои овозможуваат таква продажба, се вели во соопштението на Брајан Нелсон, потсекретар за разузнавање за тероризам и финансии на Министерството за финансии.