Само за оние со најдлабок џеб: Најскапите автомобили во светот во 2023 година

20

Од раскошот на Rolls-Royce до елеганцијата на Lamborghini, познатите производители на автомобили имаат репутација за производство на некои од најдобрите, најмодерни возила на планетата.

Тие се познати по нивниот уникатен квалитет, дизајн и инженерство.

Нивните возила станаа симбол на статус и моќ за најбогатите и највлијателните луѓе во светот.

Многу од најскапите автомобили во светот се единствени или ограничени серии, направени целосно по нарачка и барани од богатите купувачи.

Ова е листата на најскапите автомобили во светот во 2023 година:

1.Rolls-Royce Boat Tail- 28 милиони долари

2. Bugatti La Voiture Noire – 18,7 милиони долари

3. Pagani Zonda HP Barchetta – 17,6 милиони долари

4. SP Automotive Chaos – 14,4милиони долари

5. Rolls-Royce Sweptail – 13 милиони долари

6. Bugatti Centodieci – 9 милиони долари

7. Mercedes-Maybach Exelero – 8 милиони долари

8. Pagani Huayra Codalunga – 7,4 милиони долари

9. Bugatti Divo – 6 милиони долари

10. Bugatti Chiron Super Sport 300+ – 5,7 милиони долари

11. Pagani Imola – 5,4 милиони долари

12. Bugatti Mistral – 5 милиони долари

13. Koenigsegg CCXR Trevita – 4,8 милиони долари

14. Bugatti Bolide – 4,7милиони долари

15. Gordon Murray T.50s – 4,4 милиони долари

16. Lamborghini Veneno – 4 милиони долари

17. Koenigsegg CC850 – 3,65 милиони долари

18. Bugatti Chiron Pur Sport – 3,6 милиони долари

19. Lamborghini Sian – 3,6 милиони долари

20. Aspark Owl – 3,56 милиони долари

21. Pagani Huayra BC Roadster – 3,5милиони долари

22. Pagani Huayra BC Roadster – 3,5 милиони долари

23. McLaren Solus – 3,5 милиони долари

24. W motori Lykan Hypersport – 3,4 милиони долари

25. Bugatti Chiron Pur Sport – 3,3 милиони долари

26. Gordon Murray T.50 – 3,08 милиони долари

27. Ferrari Pininfarina Sergio – 3 милиони долари

28. Koenigsegg Jesko – 3милиони долари

29. Hennessey Venom F5 Roadster – 3 милиони долари

30. Aston Martin Victor – 3 милиони долари

31. Mercedes AMG One – 2,7 милиони долари

32. ston Martin Valkyrie – 2,6 милиони долари

33. Ferrari FXX K Evo – 2,6 милиони долари

34. Ferrari F60 Amerika – 2,5милиони долари

35. Koenigsegg Agera RS – 2,5 милиони долари

36. Lamborghini Countach LPI 800-4 – 2,5 милиони долари

37. Pagani Utopia – 2,5 милиони долари

38. Bugatti Veyron Super Sport – 2,4 милиони долари

39. Koenigsegg CCXR – 2,31 милиони долари

40. Aston Martin Vulcan – 2,3 милиони долари

41. Delage D12 – 2,3 милиони долари

42. McLaren Speedtail – 2,25 милиони долари

43. Ferrari LaFerrari Aperta – 2,2 милиони долари

44. Hennessey Venom F5 – 2,1 милиони долари

45. Lotus Evija – 2,1 милиони долари

46. Rimac Nevera – 2,05 милиони долари

47. C zinger 21C – 2 милиони долари

48. C zinger 21C V Max – 2 милиони долари

49. Koenigsegg Agera R – 2 милиони долари

50. Pininfarina Battista – 2 милиони долари