Samsung Biologics и Pfizer потпишаа договори за соработка во вредност од 1,25 милијарди долари

18

Јужнокорејската компанија Samsung Biologics објави дека потпишала два договори со Pfizer во вкупна вредност од околу 1,2 трилиони вони (1,25 милијарди долари) за производство на лекови и препарати за американскиот фармацевтски гигант.

Најновите договори ќе доведат до 2029 година биотехнолошкиот оддел на Samsung Group да произведува биослични производи, почнувајќи од онкологија и воспаленија до имунотерапија во својата нова фабрика во Јужна Кореја, пишува Ројтерс.

Со најновите нарачки, вкупната нарачка за оваа година од Pfizer е 1,08 милијарди долари, се вели во соопштението на Samsung Biologics.