Се продава најголемиот црн дијамант во светот, дошол од вселената

47

Исклучително редок дијамант од 555,55 карати, за кој се верува дека доаѓа од вселената, ќе биде ставен на аукција следниот месец.

„Енигма“, масивен црн дијамант, ќе биде продаден на аукција од Sotheby’s.

Се верува дека е создаден или од удар на метеорит или од астероид, во кој имало дијаманти, кој се судрил со Земјата, пренесува T + L.

„Овој дијамант е во сопственост на сопственикот повеќе од две децении и никогаш не бил јавно изложен или понуден на отворен пазар, па затоа сме возбудени што ќе имаме можност да му ја раскажеме неговата приказна на светот“, изјави Никита Бинани, специјалист за накит во Sotheby’s и шеф на продажба во Лондон.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Sotheby’s (@sothebys)

„Неговото продавање е можност еднаш во животот да се стекне со едно од најретките космички чуда на милијарди години познати на човештвото“, рече тој.

„Енигма“ е и најголемиот дијамант со природна црна боја и најголемиот дијамант во светот.

Карбонадо, или црни дијаманти, датираат од пред 2,6 до 3,8 милијарди години, според Sotheby’s. Тие се еден од најтврдите материјали познати на човекот и исклучително тешки за сечење и полирање, што го прави овој дијамант уште поуникатен.

Има и особено поволно нумеролошко значење. Не само што дијамантот е 555,55 карати, туку има точно 55 страни. А неговата форма е инспирирана од Хамса – блискоисточниот симбол на дланката, што значи заштита, моќ и сила. Хамса традиционално се поврзува со бројот пет.

Дијамантот за прв пат беше изложен во Дубаи, а моментално се наоѓа во Лос Анџелес, каде што ќе биде видлив од 24 до 26 јануари. Потоа ќе отпатува за Лондон, каде ќе биде изложен од 2 до 9 февруари. Наддавањето за каменот ќе започне онлајн од 3 до 9 февруари.