Шеф на голема светска компанија може да добие деветгодишна затворска казна

88

Јужнокорејското обвинителство побара деветгодишна казна за првиот човек на Samsung, Ли Џае Јонг, поради наводно мито, иако Ли се извини и вети дека никогаш повеќе нема да биде вмешан во слични обвинувања.

Овој случај предизвика вистинска бура во источноазиската земја во 2016 година.

Во 2017 година, потпретседателот на Samsung Electronics, Ли е осуден во Јужна Кореја поради обвинение за давање поткуп и за неколку други кривични дела поврзани со корупција. Судскиот процес против Ли траеше неколку месеци и е дел од големиот корупциски скандал што предизвика смена на претходната јужнокорејска претседателка Парк Геун-хие, која исто така е обвинета за корупција.

Пуштен е во 2018 година, откако издржа 11 месеци затвор.

Сега би можел да се врати во затвор поради поткуп, вклучувајќи и подарување на коњ вреден 2,8 милиони долари за ќерката на претседателката.

Врховниот суд во Сеул ќе донесе пресуда на 18 јануари.

Фото: Pixabay