Sony го презема гејмерското студио Haven Entertainment

20

Sony Group го објави купувањето на Haven Entertainment Studios, студио за развој на игри со седиште во Монтреал, управувано од ветеранот на индустријата Џејд Рејмонд. Условите на договорот не се откриени, пишува „Блумберг“.

Основана пред една година со почетна инвестиција од Sony Interactive Entertainment, Haven вклучува креатори на игри со повеќе од една деценија искуство во некои од најпопуларните наслови во индустријата. Рејмонд, кој претходно го основаше студиото во Торонто во Ubisoft Entertainment и ги предводеше напорите за развој на игри на Google на Stadia, е една од креативните сили зад франшизата Assassin’s Creed. Рејмонд ја започна својата гејмерска кариера во Sony во 1998 година.

Цената на акцијата на Sony денеска во Токио порасна за 1,6%.

Haven Studios веќе работи на својот прв Sony PlayStation проект, игра со повеќе играчи што Sony ја опишува како искуство „изградено на свет кој се развива, фокусиран на нудење слобода, возбуда и забава“. Привлекувањето на креативниот тим во Sony ја проширува својата стратегија за стекнување ексклузивна содржина на својата платформа.

Индустријата за видео игри оваа година доживува консолидација. Во јануари, Sony го купи американскиот Bungue за 3,6 милијарди долари. Компанијата стои зад популарните франшизи Destiny и Halo. Microsoft плати 69 милијарди долари за Activision Blizzard, нејзината најголема аквизиција до сега, а Take-Two Interactive Software ја купи компанијата за мобилни игри Zynga за 11 милијарди долари.

„Приклучувањето во PlayStation Studios му дава на Haven креативна слобода и невидена поддршка да се фокусира на градење игри со највисок квалитет“, рече Рејмонд. „Ние имаме намера целосно да ги искористиме неверојатните способности на PS5 за да создадеме нови светови кои ги инспирираат играчите и им дозволуваат да се поврзат на нови начини“.

Со тим од повеќе од 60 вработени, Haven Studios ќе биде 18-то студио што ќе се приклучи на семејството на PlayStation Studios, според Sony. Со операциите на компанијата ќе продолжи менаџерскиот тим на Haven, но во тесна соработка со раководниот тим на PlayStation Studios.