Сопственикот на Зара си купи облaкодер во Чикаго

46

Амансио Ортега, милијардер, основач на синџирот облека Зара, купи луксузна станбена зграда во Чикаго за 232 милиони долари. Зградата од 45 ката се надополнува на списокот на значајни имоти во САД во сопственост на Ортега, вклучително и седиштето на Мета платформи во Сиетл и зградата Хаувоут во Менхетен.

Впечатливата овална кула во Чикаго има 492 станови со висока класа, со кирии кои се движат од околу 2.200 долари месечно за студио до 6.000 долари за единица со три спални.

Фирмата за недвижности Jones Lang LaSalle беше ангажирана во 2020 година да ја продаде зградата во трендовскиот кварт Вест Луп, каде што Google има свои канцеларии во Чикаго. Во тоа време, зградата се очекуваше да се продаде за 250 милиони долари.

Личното богатство на Ортега се проценува на 75 милијарди долари и главно се заснова на неговиот контролен удел во шпанскиот продавач на облека Inditex. Ортега, пак, има акумулирано имотно портфолио проценето на 19,7 милијарди долари.

Најбогатиот човек во Шпанија потрошил околу 1 милијарда долари во 2022 година за купување магацини во САД.