Спортскиот Roadster на Tesla ќе доцни со испораката

19

Извршниот директор на Tesla Inc., Елон Маск, во средата сигнализираше дека ќе има едногодишно одложување на испораката на спортскиот модел Roadster до 2023 година, наведувајќи ги пречките во глобалниот синџир на снабдување.

Маск во јануари навести дека Roadster, кој првично беше планирано да биде лансиран минатата година, ќе биде објавен кон крајот на летото 2022 година.

„2021 година е година на супер луд недостаток во синџирот на снабдување“, напиша Маск на Твитер. „Да претпоставиме дека 2022 година нема да биде мега драма, новиот Roadster треба да се појави во 2023 година“.

Глобалните производители на автомобили, вклучително и Ford Motor, Honda Motor, General Motors и Volkswagen, беа изненадени од постојаниот недостаток на чипови ширум светот, принудувајќи многумина да работат во мирување или да го намалат производството.