Светската банка го суспендираше финансирањето во Авганистан

11

Светската банка го суспендираше финансирањето на проектите во Авганистан откако Талибанците ја презедоа контролата врз земјата, пренесе Би -Би -Си.

Се наведува загриженоста за тоа како талибанската влада ќе влијае на „перспективите за развој на земјата, особено за жените“.

Овој потег доаѓа само неколку дена откако Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) ги суспендираше плаќањата кон Авганистан.

Администрацијата на Бајден ги замрзна и средствата на авганистанската централна банка во САД.

„Ги прекинавме плаќањата во нашите операции во Авганистан и внимателно ја следиме и оценуваме ситуацијата во согласност со нашите внатрешни политики и процедури“, изјави портпаролот на Светска банка за Би -Би -Си.

Од 2002 година, финансиската институција со седиште во Вашингтон издвои повеќе од 5,3 милијарди американски долари (3,9 милијарди фунти) за проекти за обнова и развој во Авганистан.

Светската банка во петокот го извести персоналот дека нејзиниот тим со седиште во Кабул со потесни семејства е безбедно евакуиран од Авганистан во Пакистан.

Одлуката на Светска банка да ги суспендира исплатите кон Авганистан е најновата во серијата финансиски удари врз новата талибанска влада.

Авганистан требаше да располага со околу 440 милиони американски долари во нови монетарни резерви од 23 август.

Исто така, во деновите откако Талибанците ја презедоа контролата врз Кабул, Белата куќа рече дека сите средства што Централната банка на Авганистан ги има во САД нема да бидат достапни за Талибанците.

Авганистанската банка има резерви од приближно девет милијарди долари, од кои повеќето се чуваат во Соединетите држави.