Цената на нафтата брент надмина 90 долари за барел

11

Цените на нафтата пораснаа и во петокот, поддржани од геополитичките тензии во Европа и на Блискиот Исток и загриженоста за намалувањето на понудата.

Суровата нафта од типот брент поскапе за 40 центи на 91,05 американски долари за барел, додека цената на суровата нафта Вест Тексас интермедијт (WTI) изнесуваше 86,82 американски долари за барел, што е зголемување за 23 центи.

„Се чини дека цените на нафтата ќе продолжат да растат на краток рок, бидејќи на попозитивната економска позадина се придружува тековната тесна понуда и зголемените геополитички ризици“, велат аналитичарите на ANZ, Даниел Хајнс и Сони Кумари во белешката, пренесува Ројтерс. Според проценките на банката, целната цена на Брент во следните три месеци би можела да достигне 95 долари за барел.

Тековните напади на украинските беспилотни летала врз рафинериите во Русија можеби нарушија повеќе од 15 отсто од рускиот капацитет, изјави претставник на НАТО, погодувајќи го производството на гориво во земјата.

Испораките на тешка нафта исто така се намалија на глобално ниво откако Мексико и Обединетите Арапски Емирати го намалија извозот на овие видови нафта.

„Нашите показатели за висока фреквенција на побарувачката проценуваат дека вкупната потрошувачка на нафта во март беше во просек 101,2 милиони барели дневно, 100.000 барели дневно над нашите објавени проценки“, велат аналитичарите на JP Morgan.

Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) и нејзините сојузници предводени од Русија, познати како ОПЕК +, ја задржаа својата политика за снабдување со нафта непроменета оваа недела и извршија притисок врз некои земји да ја зголемат усогласеноста со намалувањата на производството.