Цените на нафтата паднаа

52

Според податоците на веб-страницата OilPrice во саботата наутро, цената на нафтата од типот брент изнесува 84,89 долари за барел, додека нафтата од Тексас WTI, репер за американскиот пазар, изнесува 80,51 долар и продолжи да паѓа.

Цените на нафтата паднаа под 86 долари во петокот, бидејќи трговците се загрижени за знаците за забавување на економската активност во Кина, надминувајќи ги стравувањата од нови актери кои ќе се приклучат на конфликтот меѓу Израел и палестинската исламистичка група Хамас, пренесува Мина.

На лондонскиот пазар цената на барелот попладнево беше за 1,21 долар пониска во однос на затворањето на тргувањето во четвртокот и изнесуваше 85,64 долари.

Трговците беа охрабрени од каматните стапки во Соединетите Американски Држави (САД) кои останаа на сегашното ниво, поттикнувајќи ја предноста на инвеститорите за средства што ги сметаат за ризични, како што е нафтата.

Американската централна банка, Федералните резерви (ФЕД), го потврди опсегот на каматните стапки од 5,25 до 5,5 отсто, но предупреди дека може повторно да ги зголеми доколку е потребно.

Во петокот, пазарите се фокусираа на забавување на вработеноста во САД во октомври, што според него ги намали шансите за построга монетарна политика.

Работодавците отворија помалку работни места од очекуваното, а платите пораснаа помалку отколку во септември, што сигнализира послаба побарувачка.

Трговците исто така беа загрижени од неочекуваниот пад на кинеската индустриска активност во октомври, што се одрази на официјалниот индекс на менаџери за набавка (PMI) кој падна под границата од 50 поени, според податоците на Националното биро за статистика, објавени во средата.