Цените на нафтата пораснаа на светскиот пазар

22

Цените на нафтата на светскиот пазар пораснаа во петокот поради постојаната загриженост за недоволното снабдување пред одлуката на Европската унија да ја забрани руската нафта до крајот на годината, како и поради неподготвеноста на производителите на ОПЕК да додадат залихи на пазарот, јавува Anadolu Agency (AA).

Меѓународната референтна цена на нафтата од типот брент изнесуваше 112,13 долари за барел по растот на цената од 1,10 отсто по затворањето на претходната сесија кога цената беше 110,90 долари за барел.

Американскиот репер West Texas Intermediate (WTI) се тргуваше за 109,45 долари за барел, откако порасна за 1,09 отсто, откако во претходната сесија достигна 108,26 долари за барел.

Европската комисија предложи „целосна забрана за увоз на руска нафта испорачана преку море и нафтоводи, сурова и рафинирано“, изјави во средата претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен.

По неговото усвојување, забраната за сурова нафта ќе стапи во сила шест месеци подоцна, а забраната за рафинирани нафтени деривати до крајот на годината.

Во меѓувреме, и покрај постојаните повици за зголемување на производството, најголемите светски производители на нафта во групата ОПЕК во четвртокот се согласија да се придржуваат до сегашниот план за зголемување на производството за 432.000 барели дневно до јуни.