Цените на нафтата со раст од над 10 отсто минатата недела

21

Цените на нафтата на светскиот пазар пораснаа за повеќе од 10 проценти минатата недела, што е нивниот најголем неделен скок по повеќе од една година, бидејќи ураганот Ида затвори голем дел од производството на нафта во Мексиканскиот Залив.

Цената на барелот на лондонската берза скокна 11,5 проценти минатата недела, на 72,70 долари, додека барелот порасна за 10,3 проценти на американскиот пазар, на 68,75 долари.

Најголемиот неделен скок на цените од јуни минатата година, надоместувајќи ги сите загуби од претходната недела, кога цените паднаа за околу 9 проценти, најмногу се должи на затворањето на производството во Мексиканскиот Залив поради опасноста од ураганот Ида.

Нафтените компании започнаа со евакуација на работниците од платформата во четвртокот, а 59 проценти од производството во Мексиканскиот Залив беше затворено во петокот.

Заливот произведува 17 проценти од американската сурова нафта и 5 проценти природен гас, а повеќе од 45 проценти од вкупниот капацитет на американската рафинерија се наоѓа долж брегот.

„Трговците со енергија ги зголемуваат цените на нафтата, предвидувајќи прекини во производството во Мексиканскиот Залив, но и поради зголемените очекувања дека ОПЕК + може да одолее на барањата за зголемување на производството, со оглед на влијанието на делта сојот врз побарувачката на сурова нафта неодамна“, објаснува Едвард Моја од ОАНДА.

Вашингтон неодамна ги повика Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) и нејзините сојузници предводени од Русија да го зголемат производството за да не дојде во прашање закрепнувањето на светската економија од корона-кризата.

ОПЕК + треба да се состане на 1 септември за да разговара за производствената политика.

Поддршката за цените беше обезбедена и минатата недела со падот на вредноста на доларот во однос на кошницата валути, бидејќи тоа значи дека нафтата е поевтина за носителите на други главни светски валути.

Една недела претходно, цените на нафтата опаднаа бидејќи се повеќе земји низ светот се соочуваа со пораст на бројот на новозаразени со „Ковид-19“, поради што ги ограничуваат патувањата во обид да го спречат ширењето на пандемијата.

Како резултат на тоа, трговците на мало стравуваат од слабеење на побарувачката за гориво, откако растеше цело лето.

Од друга страна, производството во САД расте. Во петокот, Бејкер Хјуз објави дека бројот на активни бунари во САД се зголемил за 25 во август, на вкупно 410, најголем пораст од јануари.