Цукерберг го престигна Маск на листата на милијардери на Блумберг

26

Основачот на компанијата Мета, Марк Закерберг, го престигна сопственикот на Tesla, Илон Маск на актуелната листа на милијардери на Блумберг и го зазеде третото место.
Богатството на Цукерберг порасна за 2,6 милијарди долари во текот на ноќта на 178 милијарди долари откако Мета го претстави својот нов модел со вештачка интелигенција Llama 3, како и ажурирана верзија на својот чет-бот со вештачка интелигенција Мета.

Во исто време, вредноста на имотот на Илон Маск падна за речиси четири милијарди долари на 170 милијарди долари, со што сопственикот на Tesla падна на четвртата позиција, пишува Bloomberg.

Најбогатиот човек на светот и натаму е сопственик на францускиот производител на луксузни стоки LVMH Бернар Арно со имот проценет на 218 милијарди долари.

Второто место го зазема основачот на Амазон и поранешен извршен директор на таа компанија Џеф Безос со богатство од 201 милијарда долари, пренесе агенцијата Танјуг.