Туризмот во Израел забележа пад од 76 отсто во октомври

10

Туризмот во Израел во октомври падна за 76 отсто на годишно ниво поради конфликтот во Појасот Газа и откажувањето на повеќето летови до и од Тел Авив, се вели во извештајот на израелското Централно биро за статистика.

Во извештајот од понеделникот се наведува дека 89.700 туристи го посетиле Израел во октомври, а мнозинството влегле пред седмиот ден од месецот, ненадејниот напад на Хамас врз Израел, јавува Anadolu Agency.

За споредба, бројот на меѓународни туристички пристигнувања надмина 370.000 во текот на октомври минатата година, што укажува на значителна штета на секторот.

Од крајот на пандемијата на коронавирус, Израел започна промотивни кампањи за зајакнување на туризмот во обид да се врати на бројките од 2019 година, кои не беа достигнати до крајот на 2022 година, покажуваат израелските статистики.

Извештајот во понеделникот на веб-страницата Secret Flights, која ги следи податоците за летовите, укажа на просечен пад од 80 отсто на летовите до и од меѓународниот аеродром Бен Гурион во Тел Авив од избувнувањето на конфликтот.