Турција, ОАЕ и Кина ги одложија плаќањата за руската нафта

25

Руските нафтени компании се соочуваат со одложувања во плаќањата за сурова нафта и гориво, според повеќе независни извори запознаени со ситуацијата. Банките во Кина, Турција и ОАЕ стануваат повнимателни за да избегнат да бидат цел на секундарни американски санкции.

Одложувањата може да траат неколку месеци, според извори на агенцијата Ројтерс, пренесува Комерсант. Според осум банкарски и трговски извори, банките во ОАЕ, Кина и Турција почнале да бараат од своите клиенти да дадат писмени гаранции дека ниту едно лице или субјект од списокот на ЗНД на САД не е вклучено во трансакциите и дека не е корисник на исплатата.

Прво Абу Даби банка и Дубаи Исламска банка блокираа неколку сметки поврзани со трговија со руски стоки. Банката Mashreq од ОАЕ, турската Ziraat Bank и Vakifbank, како и кинеската ICBC и Bank of China сè уште ги обработуваат плаќањата, но потребни се недели или месеци за да се обработат.

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, рече дека има проблеми со плаќањата, одговарајќи на коментарите дека банките во Кина ги забавиле плаќањата. „Се разбира, невидениот притисок од САД и ЕУ врз Кина продолжува. Тоа создава одредени проблеми, но не може да биде пречка за понатамошен развој на нашите трговски и економски односи“, рече Песков.