„Versace” и”Jimmy Choo“ добиваат нов сопственик: Њујоршката компанија има за цел да го престигне LVMH

34

Њујоршката компанија Tapestry, која „под капа“ има модни брендови како Coach и Kate Spade, е во преговори за купување на Capri Holdings.

Capri ги поседува модните брендови Michael Kors, Versace и Jimmy Choo, а овој потег се коментира како обид подобро да се натпреварува со европските модни гиганти.

Capri има пазарна вредност од 4 милијарди долари, а Tapestry околу 10 милијарди долари, а договорот за купување на компанијата се очекува до крајот на неделата, пишува Wall Street Journal.

Американските компании купуваат модни брендови во обид да ги надминат LVMH и Kering, но сепак стојат зад европските гиганти, кои неодамна и самите купија други модни куќи. Керинг, која веќе е сопственик на Гучи, минатиот месец купи удел во Валентино и се обиде да го купи Том Форд минатата година, но француската компанија загуби на аукција на козметичкиот гигант Есте Лаудер, кој плати повеќе од 2 милијарди долари за луксузен моден бренд.

Во 2021 година, LVMH склучи договор за купување на луксузен накит Тифани.

Фото: facebook