(Видео) Најубавата плажа во Европа, не е погодна за капење, само за гледање

98

Најубавата плажа на светот е во Бразил, но најубава во Европа е на Исланд, а нејзината убавина е и опасна по живот.

Како дел од годишните награди Traveller’s Choice, Tripadvisor објави листа на најубави плажи во светот во 2023 година, а како најсилна предност на стариот континент, на четвртото место, се најде на Исланд, кој е познат по своите сурови околината и темните приказни.

Рејнисфјара во Вик, Исланд е прогласена за најубава во Европа, но ова воопшто не е плажа на која ќе уживате во сончањето и капењето.

Оваа туристичка атракција е позната по својот црн песок, кој настанал со излевање на лава во океанот и е опкружен со високи карпи, а силните морски струи предизвикуваат бранови високи и до 40 метри, пренесува Index.hr.

Фановите на серијата „Game of Thrones“ ќе ја препознаат како една од локациите за снимање, а многу туристи на оваа плажа ги загубија животите обидувајќи се да направат совршена фотографија.

Плажата е опфатена со силни северноатлантски бранови кои доаѓаат во непредвидливи интервали, а туристите кои се премногу блиску до водата ризикуваат да бидат фрлени на карпите од брановите, па затоа е најдобро да се восхитувате на нејзината убавина од безбедно растојание.

Инаку, првото место на листата на најубави плажи во светот во 2023 година го зазеде Бразилската Баја де Санчо, до која се стигнува по камени скали и е украсена со совршен бел песок и тиркизно море.

Фото: Facebook