Волстрит: Најдобрата недела во технолошкиот сектор за повеќе од една година

26

Nasdaq ја заврши својата петта по ред недела на добивки, скокајќи за 3,3% во последните пет дена. Тоа е најдолгата неделна победничка серија за претежно технолошкиот индекс од периодот што заврши во ноември 2021 година.

По најлошата година од 2008 година, Nasdaq порасна за 15% до почетокот на 2023 година, пренесува SEEbiz.

Последен пат кога технолошките акции уживаа во толку долг пораст, инвеститорите се подготвуваа за производителите на електрични автомобили, IPO на Rivian, американската економија се приближуваше кон својата најсилна година на раст од 1984 година, а Nasdaq се тргуваше на рекордни височини.

Овој пат, има многу помалку причина за славење. Пазарот на ИПО е мртов. Оставки има многу. Извештаите за заработка беа приказна на неделата, со резултати од многу од највредните светски технолошки компании. Но, бројките, во најголем дел, не беа добри, пренесува SEEbiz.

Apple ги изневери со проценките за прв пат од 2016 година, Мета објави трет квартал по ред на пад на приходите, главниот бизнис за рекламирање на Google се намали додека Amazon ја заврши својата најслаба година на раст во својата 25-годишна историја откако нејзините акции излегоа на берза.

Иако инвеститорите имаа различни реакции на поединечните извештаи, сите четири акции ја затворија неделата со солидни добивки, како и Мајкрософт, кој објави заработка и издаде нејасни насоки за прогнозирање на раст на приходите за кварталот од само околу 3%.

Мета,е со најдобри резултати оваа недела, а акциите скокнаа за 23%, трета најдобра недела досега. Во извештајот за заработка во средата, приходите се малку над проценките, дури и со пад на продажбата од година во година, а насоките за првиот квартал беа приближно во согласност со очекувањата.

Клучно за порастот беше изјавата за заработка на извршниот директор Марк Закерберг дека 2023 година ќе биде „година на ефикасност“ и неговото ветување дека „ние сме фокусирани да станеме посилна и поагилна организација“.

Фото: facebook