Волстрит падна по предупредувањето од Волмарт

39

На Волстрит, берзанските индекси паднаа во вторникот, откако малопродажниот синџир Walmart ги намали проценките за заработката за оваа година, а инвеститорите се претпазливи од претстојното зголемување на каматните стапки од страна на американската централна банка. Dow Jones падна за 228 поени или 0,71 отсто, на 31.761 поени, додека S&P 500 се лизна за 1,15 отсто, на 3.921 поен, а индексот Nasdaq се намали за 1,87 отсто, на 11.562 поени.

Во исто време, цените на акциите најмногу паднаа во малопродажниот сектор, откако најголемиот американски трговски синџир Walmart предупреди на негативното влијание на високата инфлација врз неговиот бизнис и намалените проценки за заработката за оваа година. Индексот S&P 500 на секторот падна за 4,2 отсто, при што акциите на Walmart паднаа за повеќе од 7 отсто, Amazon паднаа за повеќе од 5 отсто, а Target падна за 3,6 отсто.

На пазарот негативно влијаеше и фактот што довербата на потрошувачите падна во јули на најниско ниво за една и пол година поради загриженоста за високата инфлација и зголемувањето на каматните стапки. Вчера почна дводневната седница на челниците на американската централна банка, а во среда, очекувано, повторно ќе ги зголемат клучните каматни стапки за 0,75 процентни поени.

Инвеститорите стравуваат од рецесија

Бидејќи инфлацијата во САД е на највисоко ниво во повеќе од 40 години, ФЕД ги зголемува каматните стапки на секој состанок од март, а тоа води до забавување на растот на американската економија. Инвеститорите стравуваат дека тоа би можело дури и да западне во рецесија.

Во фокусот на пазарот се и кварталните деловни резултати на компаниите. Досега повеќе од 100 компании од индексот S&P 500 објавија извештаи, при што околу 75 отсто од нив пријавиле поголема заработка од очекуваната.