Волстрит порасна четврти ден по ред

27

На Волстрит, S&P 500 и Nasdaq пораснаа четврти ден по ред во четвртокот, бидејќи инвеститорите се надеваат дека американската централна банка ќе ги зголеми каматните стапки помалку агресивно во иднина.

Dow Jones зајакна 346 поени или 1,12 отсто, на 31.384 поени, додека S&P 500 порасна за 1,50 отсто, на 3.902 поени, а Nasdaq 2,28 отсто, на 11.621 поени.

Откако S&P 500 го забележа најголемиот пад од 1970 година во првата половина од годината, индексот се зголеми во првите четири работни дена од јули.

Пазарот се обидува да закрепне, иако на економски план ништо не е сменето – инфлацијата е сè уште висока, Русија сè уште ја напаѓа Украина, а американската централна банка најавува дополнително зголемување на каматните стапки.

Записниците од неодамнешниот состанок на ФЕД, објавен во средата, покажаа дека лидерите на централната банка се согласуваат клучните каматни стапки да се зголемат за 0,50 или 0,75 процентни поени на состанокот во јули, имајќи предвид дека инфлацијата во САД се движи кон највисоките нивоа во повеќе од 40 години, над 8,5 проценти.

Дали ФЕД ќе успее „меко“ да ја приземји економијата или доаѓа рецесија
Низа неодамнешни податоци покажуваат дека растот на економијата забавува, па на пазарите најмногу се дебатира дали ФЕД ќе успее „меко“ да ја придвижи економијата или и се заканува рецесија.

Инвеститорите вчера беа донекаде охрабрени од гувернерот на ФЕД, Кристофер Валер, кој рече дека стравувањата од рецесија се претерани и дека е за зголемување на каматните стапки за 0,50 процентни поени на септемвриската сесија.

На пазарот на пари сега се проценува дека основната каматна стапка ќе достигне максимум од 3,44 отсто во март следната година, додека се проценува дека до мај би можела да достигне 4 отсто. Во моментов се движи со 1,58 отсто.

Цените на акциите вчера пораснаа и на европските берзи. Лондонски FTSE зајакна 1,14 отсто, на 7189 поени, додека франкфуртски DAX порасна за 1,97 отсто, на 12.843 поени, а париски CAC 1,60 отсто, на 6006 поени.