Волстрит порасна трет ден по ред

11

На Волстрит цените на акциите во вторник пораснаа трет ден по ред, додека инвеститорите ги очекуваат резултатите од конгресните избори и извештајот за инфлацијата во САД.
Dow Jones зајакна 1,02 отсто, на 33.160 поени, додека S&P 500 порасна за 0,56 отсто, на 3.828 поени, а индексот Nasdaq 0,49 отсто, на 10.616 поени.

Од 11 најважни сектори на индексот S&P 500, 10 од нив забележаа раст, а највисок е рударството, 1,7 отсто и технологијата, 0,9 отсто.

Инвеститорите се фокусирани на среднорочните избори за Конгресот, но конечните резултати би можеле да бидат познати само за неколку дена.

Анкетите покажуваат дека републиканците би можеле да го освојат мнозинството во Претставничкиот дом, но и во Сенатот.

Контролата на само еден дом на Конгресот ќе им даде на републиканците моќ да ја запрат законодавната агенда на претседателот Џо Бајден, што би одговарало на пазарите на капитал во некои сегменти.