VW ги покажа првите фотографии од освежениот Golf

13

Фејслифтираниот Golf добива нови светла и браници, добива поголем екран на допир и ги губи копчињата чувствителни на допир

Volkswagen се очекува да го претстави освежениот Golf 8 на крајот на овој месец, но во меѓувреме, објави целосен сет на официјални фотографии од камуфлиран модел кои го прикажуваат фејслифтираниот хечбек.

Пакетот слики на Golf GTI од 2025 година требаше да ја илустрира новата технологија за инфозабава ChatGPT што VW ќе ја претстави на CES во Лас Вегас оваа недела, и која ќе биде вградена во некои автомобили на Volkswagen подоцна оваа година. Но, тие ни даваат и увид во она што можеме да го очекуваме од, по се изгледа, последниот Golf со мотор на внатрешно согорување кога ќе пристигне во продажните салони подоцна во текот на 2024 година, и докажуваат дека VW ги сослуша барањата на купувачите за актуелниот внатрешен распоред на Mk 8.

Внатрешните слики ги прикажуваат прекинувачите на Golf од инфозабавниот систем кој е релативно мал и вграден во горниот дел од контролната табла, до поголем дисплеј во стил на таблет, како што се гледа на други неодамнешни автомобили на VW како ID.7, ревидираниот ID.4 и новите Passat и Tiguan.

Сигурно е враќањето на старомодните физички копчиња на воланот ќе ги задоволи фановите на VW. Golf 8 усвои копчиња на воланот чувствителни на допир, кои премногу лесно се активираа случајно при редовно возење.

Промени на екстериерот

Преминувајќи кон надворешноста, можеме да видиме дека VW го третира Golf со типично мало преуредување кое се состои од нови светла и браници. Предните браници сега имаат мали елементи во боја на каросеријата кои допираат дијагонално нагоре од долниот агол на секоја решетка.

Задниот спојлер изгледа како оној што е монтиран на Clubsport, а тркалата се чини дека се 19-инчните бандажи на Estoril кои се опционални на GTI. Како што веќе е познато, VW веќе го повлече мануелниот менувач во Европа и нема да биде достапна на американските автомобили по моделот 2024 година.

VW не наведе какви промени во погонската единица прави за освежениот Golf 8, но се очекува GTI да се држи до испробаните и тестирани 2,0-литарски турбо четирицилиндрични агрегати, најверојатно со моќност од 245 КС испорачани од сегашниот основен автомобил.

Преземено од Avtoplus.mk