VW Golf ќе слави 50 години постоење со фејслифт кој доаѓа во јануари

70

Golf слави 50 години постоење во 2024 година, а Volkswagen планира да го слави своето минато и својата иднина

Volkswagen се подготвува за фејслифт на осмата генерација на Golf, а компактниот модел ќе биде претставен на крајот на јануари. Освежувањето ќе биде важно за марката и за автомобилот, кој слави 50-годишнина во 2024 година.

Претстојниот фејслифтиран Mk8 Golf ќе донесе неколку подобрувања, вклучително и „визуелно рафинирани функции, нови системи за помош и погонски единици, како и следната генерација на инфозабавни системи и софтвер“.

Минатата недела, VW ја покажа првата тизер фотографија од ажурираниот Golf, кој имаше ревидиран потпис на LED осветлување што е инспириран од оној на неговите електрични возила со ознака ID. Се очекува и ревидирани преден и заден дел.

Покрај воведувањето на ажурирана верзија на автомобилот, VW вели дека ќе ја прослави 50-годишнината на Golf со претставување на класични примероци на настани ширум светот. Планиран е состав од неговите седум историски генерации за изложби во Париз и Бремен.

Меѓу возилата ќе биде и ретко видениот концепт автомобил EA 276, развиен во 1969 година во Волфсбург. Овој концептен автомобил претставува ран претходник на првата генерација на Golf и значително се разликува од финалниот сериски модел, кој на крајот беше дизајниран од Џорџето Џуџаро.

Ангажирањето на италијанскиот дизајнер, очигледно, беше добра идеја, бидејќи беа потребни само две години за првата генерација на Golf да достигне 1 милион продажби ширум светот. Денес, повеќе од 37 милиони примероци на овој култен хечбек се испорачани на клиентите ширум светот.

„Тајната на успехот беше и сè уште е збирот на сите негови карактеристики“, пишува VW. „Ова е затоа што Golf отсекогаш бил совршен придружник за секојдневниот живот, отелотворувајќи разновидност, функционалност, доверливост и квалитет“.

По претставувањето на најновиот примерок на Golf кон крајот на јануари, VW очекува претпродажбата на моделот да започне на пролет 2024 година.

Преземено од Avtoplus.mk