Wizz Air од први ноември воведува нова линија Скопје – Хановер

27

wizz air

Од први ноември, Wizz Air, најголемата нискобуџетна компанија во Централна и Источна Европа, ќе ја воведе нова линија Скопје – Хановер, со два лета неделно, вторник и сабота, јавува Миа.

Картите се веќе во продажба на wizzair.com, по цена од 1.199 денари.

Со ова, Wizz Air сега нуди вкупно 25 рути во 11 држави од двата македонски аеродрома: Скопје и Охрид.

Хановер, главниот град на сојузната покраина Долна Саксонија, е важен трговски и центар за фестивали, познат по Октоберфест Хановер, втор по големина Октоберфест во светот, и по Хановер Schützenfest – најголемиот панаѓур на стрелци во светот. Со голем број музеи од светски рамки, галерии и театри, градот е познат и како важен културен центар и е одличен избор да се посети и од туристички и од бизнис аспект.

Со денешната објава, Хановер стана најновиот 124-ти аеродром во мрежата на Wizz Air.

Првиот лет на Wizz Air Скопје беше во јуни 2011. Од тогаш постојано ја проширува мрежата во Македонија. Од првиот лет, преку 2,2 милиона патници избрале да летаат со Wizz во и од Македонија.