Wizz air започна со рутата Скопје – Салцбург

32

„Wizz Air“ започна со новата рута од Северна Македонија до Салцбург, Австрија. Првиот лет полета од Скопје во понеделник, 1 април. Летовите во текот на годината ќе се одржуваат три пати во неделата, и тоа во понеделник, среда и петок.

Билетите во моментов чинат 1.229 денари и се достапни на веб страницата на „Wizz Air“ и на мобилната апликација на авиокомпанијата.

-Салцбург, познат по своите живописни пејзажи и богатото културно наследство, ги освојува патниците со својот волшебен стар град, сместен среде воодушевувачките австриски Алпи кои го одземаат здивот. Посетителите можат да се нурнат во родното место на Моцарт, истражувајќи ги добро познатите знаменитости како што се тврдината Хоензалцбург, палатата Мирабел и воодушевувачката катедрала во Салцбург. Живописната уметничка сцена во градот, реномираните фестивали на класична музика и вкусните кулинарски задоволства ветуваат незаборавно искуство за секој патник, додаваат од „Wizz Air“ преку соопштение.