Xiaomi прима нарачки за својот прв електричен автомобил

35

Кинескиот производител на паметни телефони и други апарати за домаќинство, електронскиот гигант Xiaomi се подготвува да го лансира своето прво електрично возило и почнува да прима нарачки од денес.

Извршниот директор на компанијата Леи Јун оваа недела изјави дека моделот SU7 (Speed ​​Ultra 7) ќе чини под 500.000 јуани или околу 69.000 долари. Со него кинескиот технолошки гигант ќе влезе во конкуренција со компании како Tesla и BYD.

Влегувањето на Xiaomi на пазарот на ЕВ доаѓа во време кога растот на глобалната продажба е забавен, што предизвика ценовна војна.

„Пазарот на електрични возила во Кина е многу зрел и создава многу стабилен екосистем за производителите на електрични автомобили“, рече истражувачката компанија Ристад Енерџи. Кина има многу силен синџир на снабдување со батерии и растечка мрежа на точки за полнење, така што инфраструктурата може да одговори на зголемувањето на бројот на автомобили.

Кина, најголемиот светски пазар на автомобили, веќе е „пренатрупана“, а Xiaomi е една од ретките нови компании кои влегуваат на пазарот додека властите се обидуваат да го спречат приливот на нови компании. Претходно оваа недела, BYD објави рекорден профит за минатата година, но рече дека растот е забавен кон крајот на годината.