За нив војната е апсолутна катастрофа – Руските олигарси останаа без скапоцени играчки

18

Oд раскошни јахти и палати до приватни авиони и уметнички дела, супербогатите Руси под товарот на западните санкции се лишени од своите луксузни играчки. Конфискацијата на имотот несомнено тешко паѓа врз олигарсите, кои се сметаат за домашни миленици во Кремљ.

Во Британија, повеќе од сто руски супербогаташи и нивните семејства се под санкции, 140 во САД и повеќе од 30 во Европската унија.

Британската престолнина долго време се нарекува „Лондон Сити“ затоа што беше рај за богатите Руси кои сакаа да ги сокријат своите пари, да ги образуваат своите деца и да инвестираат таму.

„Сега тоа им е одземено“, напиша Економист.

Дури и славниот Роман Абрамович беше мета на санкции, поради што беше принуден да го продаде фудбалскиот клуб Челзи, кој го поседуваше од 2003 година.

Аналитичарот Алекс Најс вели дека таквите потези во високо глобализираната економија се „целосно непозната територија“. Секогаш кога војната ќе заврши, длабокиот јаз меѓу Истокот и Западот ќе остане, дури и ако богатите не се експроприраат, туку нивниот имот е само замрзнат.

„Не се чини дека санкциите наскоро ќе бидат укинати“, вели Најс, бидејќи „специјалната операција“ на Путин во Украина може да трае со години.

Нема сомнеж дека санкциите погодуваат онаму каде што боли. „Форбс“ минатиот месец отстрани 34 Руси од годишната листа на светски милијардери „поради лавина санкции“.

„За нив војната е апсолутна катастрофа“, вели социологот Елизабет Шимпфоесл од Универзитетот во Бирмингем, авторка на „Богати Руси“. Многу олигарси имаат друго државјанство и не брзаат да се вратат во Русија.

„Западот, сепак, е место каде што руските власти не можат да ги прогонуваат“, рече Шимпфоесл. „Олигарсите никогаш не се замарале со развојот на владеењето на правото во Русија.

Размерите на одземениот имот се запрепастувачки. Британската влада проценува дека Абрамович тежи на пример 10,5 милијарди евра. Тој, наводно, има шест суперјахти, од кои две се закотвени во Турција, со што ги избегнал санкциите.

Членките на ЕУ запленија имот во вредност од 30 милијарди евра, од кои приближно седум милиони се во јахти, хеликоптери, имоти и уметнички дела. Вашингтон блокираше јахти и авиони вредни повеќе од милијарда долари.

Претседателот Џо Бајден предлага трајни санкции, тврдејќи дека на олигарсите не треба да им се дозволи да уживаат во луксуз додека умираат украински деца. Фотографиите од запленетите бродови и запечатените палати предизвикуваат злоба во Русија.

„Обичните Руси сакаат богатите да плачат“, рече рускиот аналитичар Константин Калачев, цитирајќи мексиканска сапуница која беше популарна во Русија во 1990-тите.

Малку е веројатно дека санкциите ќе влијаат на одлуките на Путин.

„Тој не се среќава со богатите Руси за да разговара со нив, туку за да им каже што треба да прават“, објаснува Калачев.

„Користењето санкции за промена на надворешната политика не се покажа како ефикасно во историјата, но тие секако ја намалуваат способноста на Русија да води војна“, рече Најс.

Со благослов на двете страни, Абрамович беше вклучен во преговорите за завршување на војната во Украина. Некои други олигарси ја критикуваа инвазијата. Санкционираниот банкар Олег Тинков на Инстаграм напиша дека војната е „луда“, а руската армија ја нарече „срање“.

Фридман повика на прекин на крвопролевањето, а Олег Дерипаска, кој беше санкциониран од Британија, Америка и Европа, рече дека продолжувањето на војната е „лудо“.

Експертите веруваат дека веројатно нема да заговараат против Путин.

„Не е во нивен интерес прерано да зборуваат против Путин“, додаде Шимпфоесл.