Затворање и тестирање – повторно строги мерки во Шангај и Пекинг

50

Шангај и Пекинг издадоа нови предупредувања за ковид-19, а делови од овие кинески градови повторно воведоа мерки за затворање и најавија масовни тестови за коронавирус за милиони жители.
Најнаселената област во кинеската престолнина најави затворање на забавните објекти, а властите на шангајската област Минханг воведуваат целосен карантин за повеќе од два милиони луѓе, откако неодамна беа олеснети новите случаи на инфекција по строгите двомесечни мерки.

На 8 јуни, Кина пријави 240 нови случаи на Ковид-19, од кои 70 биле со симптоми, а 170 биле асимптоматски, објави во четвртокот Државната здравствена комисија на Кина.