5 криптовалути кои треба да ги следите до крајот на 2021 година

118

Трговецот со крипто и водител на „Altcoin Daily“, Арон Арнолд споделува пет најдобри крипто-средства за кои верува дека се подготвени да се „раздвижат“.

Трговецот им кажа на своите претплатници на YouTube дека неговиот прв избор е Polkadot (DOT).

Како што се одржуваат долгоочекуваните аукции на парачејн слотови на платформата, кои ќе овозможат блокчеини да стартуваат во мрежата, Арнолд верува дека DOT е подготвен да расте во ноември.

Тој сподели твит од тимот на Polkadot, кој го објави предлогот за активирање на регистрацијата на парачејн.

„Парачејн аукциите веројатно ќе започнат на 4 ноември, а ако не се одржат на 4 ноември, [тогаш] ќе се одржат во блиско време. Поентата е дека Polkadot го носи на следното ниво“, изјави тој.

Во моментот на пишување, Polkadot се тргува со 52,76 долари, според CoinMarketCap.

Следниот проект е Avalanche (AVAX). Арнолд забележува дека популарноста на AVAX расте меѓу инвеститорите на ризичен капитал.

„Фондацијата Avalanche продолжува едноставно да ги канализира парите на VC (Venture capital) во својот екосистем, што значи дека привлекува некои од најдобрите во просторот. Ова е исклучително [добро] за AVAX. Тие ги трошат парите и ќе донесат многу надградби, развој и пари, така што јас сум оптимист за Avalanche“, истакнува експертот.

Трговецот забележува дека Фондацијата Avalanche штотуку го лансираше Blizzard, инвестициски фонд од 220 милиони американски долари кој ќе го поттикне развојот на децентрализирани платформи за финансирање (DeFi) и незаменливи токени (NFT), како и други „намени кои се појавуваат“.

Третиот избор на Арнолд е Cardano (ADA). Тој наведува податоци од блокчејнот за паметни договори, кои покажуваат дека користењето на мрежата рапидно се зголемува.

„Јас сум загреан за Cardano, особено поради ова: употребата на ADA се зголемува, без разлика дали зборуваме за вкупен број трансакции, трансакции дневно, вкупни надоместоци на ден. Сето ова е неверојатно оптимистичко за Cardano и добро е да се види дека неговиот екосистем расте толку силен“, посочува Арнолд.

Тој, исто така, го спомна токенот на метаверзумот Decentraland (MANA) како уште еден водечки алткоин.

Смета дека најавата на Facebook да се фокусира на развојот на метаверзум го привлече вниманието на инвеститорите кон секторот, што можеби помогна да се истрела цената на MANA за повеќе од 300%. MANA моментално се тргува по 2,78 долари.

Конечно, Арнолд го спомна THORCchain (RUNE). Ја нагласува способноста на протоколот да дозволи меѓусебни замени за Ethereum, Bitcoin (BTC), Binance Smart Chain (BSC) и THORChain, со што ќе се донесе поголема интероперабилност на DeFi.

„Да бидам искрен со вас, колку повеќе учам за THORChain, толку повеќе се заљубувам во него. Се чини корисно. Се разбира, не постои KYC (познавање на клиентите) при сето ова, што го прави толку кул повторно“.

Во моментот на пишување, RUNE се тргува за 15 долари.