Amazon ќе ангажира 150.000 сезонски работници за празниците во САД

30

Amazon.com објави дека планира да ангажира 150.000 сезонски работници во САД за време на сезоната на празници. Веста беше објавена додека онлајн гигантот се подготвува за сезоната на купување, која се очекува да биде поврзана со голема побарувачка и проблеми со понудата, пренесe Ројтерс.

Минатата година, компанијата објави дека вработува 100.000 сезонски работници откако веќе го зголеми својот персонал за време на пандемијата.

Планот за Amazon дојде во време на сериозен недостаток на работна сила и поголема активност на синдикатите во Соединетите држави, што ги натера компаниите да ги зголемат платите за да привлечат вработени за време на критичниот период на купување на крајот на годината.

Во септември, Amazon ја зголеми почетната плата во САД на повеќе од 18 долари на час.

Сезонските работници, исто така, ќе добијат бонус за придружување од 3.000 долари и дополнителни 3 долари на час во зависност од смените. Аризона, Калифорнија, Колорадо, Флорида, Џорџија и Илиноис се меѓу државите што ќе имаат најголем број сезонски работни места, додава Amazon.

Во меѓувреме, синџирот стоковни куќи Macy’s во септември објави дека ќе вработи околу 76.000 луѓе со полно работно време и скратено работно време во своите продавници за празниците. Target планира да вработи околу 100.000 работници.

Во септември, Amazon откри дека започнала да регрутира за 20.000 сезонски позиции во Обединетото Кралство за Божиќната сезона.