Apple ќе плати до 1.000 долари бонуси на вработените во своите продавници

15

Apple ќе им даде на вработените во своите продавници еднократни бонуси до 1.000 американски долари следниот месец – редок потег што следи по големите напори на компанијата да ги врати во нормала своите работи во малопродажба по блокадите наметнати од коронавирусот, пишува Блумберг.

Производителот на iPhone ќе им даде 1.000 долари на вработените во продавниците најмени пред 31 март, а секој што ќе се приклучи по тој датум ќе добие 500 долари, според извори запознаени со оваа работа. Новите работници за празничната сезона ќе добијат 200 долари, додаваат изворите, кои сакаа да останат анонимни.

Плаќањата, исто така, ќе ги опфатат работниците кои работата на онлајн продажбите и AppleCare.

Но, добрата вест е поврзана и со некои проблеми. Во посебна белешка, извршниот директор Тим Кук го критикуваше протекувањето на информациите до медиумите. Клучни детали за неодамнешниот настан за лансирање на производот на компанијата протекоа пред него, заедно со информации за глобалната средба на технолошкиот гигант минатата недела.

Кук слушнал од многу официјални лица дека се „екстремно лути кога гледаат дека содржината на состанокот е испратена до новинарите“, се вели во белешката што ја прегледа „Блумберг“. „Ова се случи по премиерата на нашиот производ, од кои повеќето детали протекоа и во медиумите“.

Текстот на Кук покрена нова загриженост кај некои официјални лица кои веруваат дека политиките на Apple се премногу ограничувачки. Тоа е исто така потенцијално одвраќање во време кога компанијата е фокусирана на лансирање на нови модели на iPhone и други уреди. Преднарачките за iPhone 13 започнаа минатата недела, а телефоните ќе се најдат во продавниците овој петок.

Претставувањето на 14 септември, во кое беа вклучени и редизајнираните Apple Watch Series 7 и iPad mini, ја започна напорната празнична сезона на компанијата. Овој Божиќ ќе биде тест за малопродажбата на Apple, додека компанијата исто така се справува со слабеењето на пандемијата.

Бонусите на Apple се невообичаени. Последниот голем беше за дистрибуција на ограничени акции во вредност од 2.500 американски долари во 2018 година.

Портпаролот на Apple одби да коментира.