Aston Martin премиерно го претстави DB12 Volante

48

По претставувањето на DB12 пред неколку месеци, Aston Martin сега ја претстави и Volante верзијата на својот луксузен модел

Означен како првиот „супер турер“ во светот, DB12 сега доби и кабрио третман кој го носи суфиксот Volante. Најновиот Volante модел од Aston Martin во голема мера го наследува прекрасниот дизајн на купе верзијата и им овозможува неограничен простор за главата за сите автомобилски ентузијасти благодарение на отстранувањето на фиксниот метален покрив. На негово место сега доаѓа сложениот покрив од ткаенина со осум слоеви на изолација благодарение на кој кабината се одржува тивка за време на долгите патувања.

За спуштање на покривот потребни се 14 секунди, односно 16 за да се врати и тоа додека DB12 Volante патува со брзина не поголема од 50 километри на час. Aston Martin на купувачите им овозможува и далечинско спуштање или кревање на покривот се додека се наоѓате во радиус од два метри од автомобилот. Покривот може да се ракува и додека кабриолетот со високи перформанси се соочува со спротивен ветер до 50 км/ч.

Aston Martin ќе го продава своето луксузно кабрио со стандарден црн покрив, но клиентите можат да го нарачаат DB12 Volante со црвен, син или црн/сребрен покрив во комбинација со многу опции за каросеријата и боите на ентериерот. Тоа особено важи ако автомобилот се нарача со специјални акценти од одделот Q by Aston Martin задолжен за високо приспособени конструкции.

Повторувајќи го купето, новиот 2+2 кабриолет користи битурбо 4.0-литарски V8 со 680 КС и 800 њутн метри вртежен момент. Потребни му се 3,7 секунди за да достигне 100 км/ч од место, што го прави само десетинка побавен од стандардниот DB12. Во исто време, ќе достигне 325 км/ч што одговараат на перформансите на купе верзијата.

Елегантен ентериер

Целата моќност се пренесува до тркалата преку осумстепен автоматски менувач поставен назади, кој работи заедно со конвертор на вртежен момент, електронски заден диференцијал со ограничено пролизгување и вратило од карбон. Моќта за запирање е обезбедена од 400-мм предни и 360-мм задни дискови вградени стандардно, но Aston Martin нуди опционален комплет со карбон-керамички сопирачки кој смалува 27 килограми. DB12 Volante вози на фалсификувани тркала од 21 инчи обвиткани во гуми Michelin Pilot Sport 5 прилагодени на оваа апликација.

Како што беше случајот и со купето, DB12 Volante ја има новата инфозабава на Aston Martin со 10,25-инчен екран на допир со безжична Android Auto и Apple CarPlay конекција. Мултимедијалниот систем е надополнет со конвенционални контроли за често користените функции, вклучувајќи греење и вентилација. Сандардниот звучен систем доаѓа со 11 звучници и 390 вати, но како опција се нуди систем Bowers & Wilkins со 15 звучници и поставување од 1.170 вати.

Aston Martin DB12 Volante ќе влезе во производство во третиот квартал од годината. Првите испораки до клиентите се програмирани да се случат во последниот квартал од оваа година.

Преземено од Avtoplus.mk