Авторот на dogecoin ги навредуваше инвеститорите во криптовалути и понуди неколку совети

88

Еден од авторите на меме криптовалутата dogecoin, Џексон Палмер, ги разбранува духовите минатата година кога целата технологија и индустрија на криптовалутите ја прогласи за „десничарска и хиперкапиталистичка“. Неговиот колега во стартувањето на dogecoin, Били Маркус, исто така понекогаш има контроверзни ставови и не се плаши да ги изрази – и тоа обично го прави на Твитер под прекарот Shibetoshi Nakamoto.

Маркус неодамна се вклучи во дебатата за големиот пад на вредноста на криптовалутите и една од главните теми, колапсот на монетата Luna и поврзаниот стејблкоин TerrraUSD, кој го загуби своето „сидро“ на доларот и потона далеку, дури 97%. под целната вредност од еден долар. Така, оваа монета осиромаши многу инвеститори, а според Маркус – тие се виновни.

Тој напиша дека, според него, огромното мнозинство инвеститори во криптовалути не ги разбираат ни основите за тоа како функционира пазарот или криптовалутите. Според она што го чита на социјалните мрежи, Shibetoshi оценува дека најмалку 70 отсто од нив немаат поим во што ги вложуваат парите. „Тешко е да се има интелигентна, рационална и пристојна заедница кога се вклучени алчноста и заблудата“, заклучи тој.

За да не остане се на критиките на крипто-заедницата и мноштвото неинформирани инвеститори, Маркус ги сподели и своите инвестициски совети.

Тие можат да се применат на која било инвестиција од вашите тешко заработени пари, не само на крипто-пазарот, а гласат вака:

* Истражувајте. Навистина истражувајте. Видеата на YouTube предизвикани од крипто лудоста не се истражување. Читањето за основите на криптовалутите и пазарот по правило е.

* Користете здрав разум. Направете план и не инвестирајте со емоции.

Кога веќе го допревме dogecoin, криптовалута која никогаш не требаше да биде нешто значајно или големо, ајде да погледнеме како се движи. Врвот го достигна пред помалку од една година, кога еден dogecoin чинеше до 0,70 долари. Оттогаш, падот, со неколку пократки периоди на опоравување, е речиси правило.

Со најновите негативни случувања на пазарот на криптовалути, цената на dogecoin падна на само 7-9 центи.