Азиските берзи благо паднаа на почетокот на неделата

9

Повеќето азиско-пацифички пазари ги намалија добивките во понеделникот за да тргуваат пониски до попладневните часови, бидејќи инвеститорите очекуваа повеќе економски податоци пред разговорите за високи влогови меѓу САД и Кина.
Американскиот претседател Џо Бајден и кинескиот претседател Си Џинпинг планираат оваа недела  прва средба лице в лице по околу една година.

Исто така, рејтинг агенцијата Moody’s Investors Service во петокот ја намали прогнозата за рејтингот на американската влада од стабилен на негативен, укажувајќи на зголемените ризици за фискалната сила на земјата.

Јапонскиот Nikkei 225 остана непроменет, додека Topix падна за 0,14%. Јужнокорејскиот Коспи падна за 0,18 отсто, а Косдак за 1,78 отсто.

Во Австралија, S&P/ASX 200 падна за 0,40% на 6.948,80.

Индексот Ханг Сенг во Хонг Конг падна за 0,14%, додека кинескиот индекс CSI 300 падна за 0,52%.

Американските берзи се зголемија во петокот, враќајќи го изгубениот резултат на претходната седница, додека приносите на државните обврзници се стабилизираа.