Азиските берзи го следат растот на Волстрит

36

Азиските берзи пораснаа бидејќи инвеститорите беа охрабрени од вчерашниот раст на Волстрит, додека вредноста на доларот во однос на кошницата валути падна од највисокото ниво во речиси два месеци.

Индексот MSCI на азиско-пацифичкиот регион беше во пораст за 0,7 проценти за околу 7 часа, но сè уште е во пад од околу 8 проценти од почетокот на август.

Утрово на токиската берза индексот Никеи порасна за 0,7 отсто, додека цените на акциите во Шангај, Австралија, Јужна Кореја и Хонг Конг пораснаа меѓу 0,4 и 1,9 отсто.

Азиските инвеститори беа охрабрени од вчерашниот раст на Волстрит, каде Dow Jones порасна за 0,5, S&P 500 за околу 1,1, а Nasdaq индексот за 1,6 отсто.

Тој раст е благодарение на падот на приносот на 10-годишната американска државна обврзница од највисокото ниво во последните 16 години.

Со недели, тие приноси се зголемуваа бидејќи се зголемија стравувањата дека американската централна банка би можела да ги зголеми каматните стапки уште еднаш до крајот на годината.

Сепак, тие стравови стивнаа вчера, по послабиот од очекуваниот извештај за индексот PMI. Имено, тој извештај покажа дека деловните активности во САД речиси стагнирале во август, што е најслаб податок од февруари.

Тоа, пак, значи забавување на економскиот раст, што може дополнително да ги ослабне инфлаторните притисоци, а тоа значи дека ФЕД повеќе нема да има причина да ја зголемува цената на парите.

„Цените на акциите се зголемија, а приносите на обврзниците паднаа бидејќи показателите за PMI укажаа на послаба августовска деловна активност во САД, еврозоната и Британија, што ги поддржа очекувањата дека централните банки не треба дополнително да ги зголемуваат каматните стапки“, објаснуваат аналитичарите на ANZ. со оглед на ситуацијата на пазари.

Затоа во фокусот на инвеститорите во петок ќе биде средбата на лидерите на најголемите централни банки во светот во американскиот град Џексон Хол. Коментарите на претседателот на ФЕД Џером Пауел за состојбата на економијата и каматните стапки би можеле значително да влијаат на насоката на пазарот.

Инвеститорите вчера беа охрабрени од подобрите од очекуваните деловни резултати, како и проценките за идното работење на производителот на чипови Nvidia.

Цената на акцијата на Nvidia порасна за повеќе од 220 отсто од почетокот на годината, благодарение на еуфоријата околу развојот на вештачката интелигенција (ВИ).

„Не само бројките од извештајот, туку и пораките на прес-конференцијата за случувањата во областа на вештачката интелигенција ќе имаат големо влијание врз расположението на пазарот“, рече Рик Меклер, партнер во Cherry Lane Investments.