Азиските берзи силно пораснаа

3

Акциите во Хонг Конг ги доведоа азиско-пацифичките пазари повисоко во средата по оптимистичките економски податоци од Кина. Благото читање на американската инфлација, исто така, ги поттикна надежите дека Федералните резерви се приближуваат кон крајот на циклусот на зголемување на стапката.
Пекинг објави подобри од очекуваните продажби на мало и индустриски податоци за октомври. Продажбата на мало се зголеми за 7,6% минатиот месец во однос на претходната година, надминувајќи ги предвидувањата за зголемување од 7% во анкетата на Ројтерс. Индустриското производство се зголеми за 4,6% на годишно ниво во октомври, побрзо од темпото од 4,4% прогнозирано од анкетата на Ројтерс.

Американскиот CPI беше непроменет во октомври, во споредба со очекувањата на економистите за месечен пораст од 0,1%.

Податоците покажаа дека јапонската економија забележа пад во третиот квартал за прв пат во четири квартали, во услови на забавување на глобалната побарувачка и зголемување на домашната инфлација. Привремениот јапонски бруто-домашен производ падна за 2,1% во третиот квартал од претходната година, во споредба со проценката на анкетата на Ројтерс за пад од 0,6%.

На геополитички план, американскиот претседател Џо Бајден и кинескиот претседател Си Џинпинг се очекува да се сретнат лично во Сан Франциско за прв пат по околу една година.

Индексот Ханг Сенг во Хонг Конг скокна за 3,09% на највисокото ниво за повеќе од една недела, додека индексот CSI 300 во континентална Кина напредуваше за 0,56%.

Јужнокорејскиот Коспи додаде 1,93 отсто, а Косдак 1,44 отсто.

Во Австралија, S&P/ASX 200 се затвори за 1,42% до осумнеделен максимум од 7.105,90.