Бесценети лекции за парите што можеме да ги научиме од Доналд Трамп

72

На полето на бизнис и финансиската моќ со високи влогови, малку имиња одекнаа како она на поранешниот американски претседател Доналд Трамп. Надвор од политичката арена, неговите смели финансиски потези, смелите инвестиции и претприемачкиот дух оставија свој белег во светот на создавањето богатство.

Во неговиот бизнис има и неколку непроценливи лекции за парите.

Од небодерски потфати до триумфи за градење брендови, еве листа на финансиски лекции:

Најдете ја вашата страст
„Не го правам тоа за парите“, напиша Трамп во својата книга „Уметноста на договорот“. „Имам доволно, многу повеќе отколку што некогаш ќе ми треба. Зделките се мојата форма на уметност“.

Тоа е лекција што можете да ја примените без оглед на вашите страсти – Ако сакате да го зголемите сопственото богатство, послушајте го советот на Трамп и следете ја кариерата за која навистина сте страстни, а не онаа која само ги плаќа сметките.

Донесувајте информирани финансиски одлуки
„Во правењето големи пари, знаењето е многу поважно од која било друга состојка, вклучително и самите пари“, напиша Трамп на Твитер во 2013 година.

Ова е една од најдобрите парични понуди на Трамп бидејќи служи како потсетник да се грижите за вашите инвестиции. Во деловниот свет, не е невообичаено луѓето да ви пристапат со можности да ги инвестираат вашите тешко заработени средства. Сепак, Трамп советува да не потпишувате што било пред темелно да го истражите потфатот.

Колку повеќе знаете, толку подобро ќе бидете опремени да го направите вистинскиот потег за вашата финансиска иднина.

Задржете ладна глава кога е во прашање бизнисот
„Колку пари можете да издржите да изгубите? Тоа е одговорот на тоа колку ризик треба да преземете“, напиша Трамп во својата книга „Трамп: Размислете како милијардер: Сè што треба да знаете за успехот, недвижностите и животот“. „Ако не можете да си дозволите да го изгубите, играјте на сигурно“.

Трамп препорачува да се задржи ладна глава кога е во прашање бизнисот.

„Никогаш не треба да се заљубувате во вашите инвестиции“, напиша тој. „Ако го направите тоа, вие сте во голема неволја.

Запомнете дека вашето време е вредно
Трамп верува дека потрошеното време резултира со потрошена заработка.

Овој принцип можете да го прилагодите на вашата професија сфаќајќи дека не можете да жонглирате со сè. Наместо тоа, одредете ги вашите клучни приоритети и совладајте ја уметноста на делегирање – ова може да значи наоѓање практикант или асистент со скратено работно време за да му помогнете на вашиот бизнис (и вашите пари!) да расте.

Со тоа, можете да го максимизирате вашето време за да бидете продуктивни.

Верувајте им на вашите инстинкти
Во „Уметноста на договорот“, Трамп зборува за времето кога имал намера да инвестира 50 милиони долари во потфат за преземање на мала нафтена компанија. Како што се подготвувале документите, тој сфатил дека договорот не бил добар. Тој одлучи да ја повлече својата понуда, што се покажа како мудар избор – компанијата наскоро банкротира.

„…слушајте ги вашите инстинкти без разлика колку добро звучи нешто на хартија“, напиша тој. Како еден од неговите најдобри цитати, овој совет ве потсетува дека ако нешто не е во ред, веројатно не е.

Запознајте ја вашата публика
„Визијата е мојот најдобар адут“, рече Трамп во интервју за Плејбој во 1990 година. Знам што се продава и знам што сакаат луѓето“.

Интервјуто е старо речиси 35 години, но неговата лекција важи и денес. За да успеете во бизнисот, треба однапред да планирате со тоа што ќе ја имате на ум вашата публика. Гледајте во иднината, идентификувајте ја празнината на пазарот и најдете начин да ја пополните.

План за иднината
„Без разлика дали имате некој да управува со вашите финансии или да го правите тоа сами, парите, како и сè, бараат одржување и планирање за да растат“, напиша Трамп на Твитер во 2013 година.

Да се ​​стане супер богат во бизнисот не се случува случајно. Тој предлага да направите план како да ги зголемите вашите пари сега и да ги проверувате одвреме-навреме за да бидете сигурни дека вашата банкарска сметка расте онака како што сакате.

За брендовите
„Друг начин да заштедите пари е да ги избегнувате имињата на брендовите кога е потребно“, напиша тој во една од книгите. „Очигледно купувам имиња на брендови кога брендот е поврзан со квалитетот на производот. Опремата за голф, накитот и облеката се добри примери за бренд како показател за квалитет. Но, аспиринот е аспирин, шампонот е шампон, затоа не трошете пари на пакување и реклами.“

Ако еден поранешен претседател не бил опседнат со етикети, не треба да бидете ни вие.

Овој цитат за трошењето може да биде влијателен бидејќи е многу ефикасен во секојдневниот живот.

Фото: Facebook